Jak zadbać o dach?


Praktycznie każdy element budynku mieszkalnego wymaga jakiejś, przynajmniej okazjonalnej pielęgnacji. Nawet takim dachem wypadałoby się od czasu do czasu zająć, decydując się na jego porządniejsze wyczyszczenie albo przeprowadzając na nim przegląd, który umożliwi dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości czy usterek. Najpiękniejsze i najsolidniejsze, najlepiej wykonane dachy Poznań wraz z każdym kolejnym rokiem eksploatacji będą przecież tracić swoją jakość. Nie da się temu całkowicie zapobiec, ale można ten proces opóźnić albo sprawić, by nie był on aż tak drastyczny w skutkach.

Jako że w Polsce najczęściej przewijającym się typem dachówki jest bez dwóch zdań dachówka ceramiczna, to właśnie na niej skupimy się w tym tekście. Aby upewnić się, że czyści się ją w prawidłowy sposób, należy zwrócić uwagę na to, jaka powłoka została na niej zastosowana, albowiem inaczej pielęgnuje się powłokę chropowatą, a inaczej tą gładką. Ta druga jest oczywiście wygodniejsza i praktyczniejsza, dlatego w większości przypadków to właśnie ją spotyka się na polskich dachach. Gładka struktura pozwala zanieczyszczeniom dosłownie spływać samodzielnie z powierzchni dachu. Pod wpływem zwykłego deszczu czy innych opadów one będą zsuwać się z dachówki, aż ostatecznie całkowicie z niej spadną.

Mimo wszystko nawet w przypadku gdy dachy Poznań są ukośne i gładkie, nie należy odpuszczać sobie tak zupełnie całkowicie przeprowadzania na nich prac konserwatorskich oraz niektórych okresowych prac porządkowych. Tego typu zadaniami najlepiej zajmować się mniej więcej na samym początku wiosny. Gdy typowy sezon zimowy już minie, można będzie w końcu zobaczyć, jak panująca w jego trakcie pogoda zadziałała na dachówkę, by w razie czego od razu ponaprawiać wszystkie powstałe szkody i nie dopuścić do ich pogłębienia. Prace porządkowe powinny być przeprowadzane nieco częściej, w przypadku gdy dach występuje w kiepsko nasłonecznionym miejscu. W takiej sytuacji najprawdopodobniej dość szybko będzie osadzać się na nim charakterystyczny zielony nalot.

Sprawdź koniecznie: https://www.polwest.pl/