Badania termowizyjne maszyn – po co się je robi?


Maszyny przemysłowe to drogi i skomplikowany technologicznie sprzęt. Aby zachowały sprawność na długie lata, należy o nie dbać i na bieżąco je konserwować. Niedopełnienie tego obowiązku może narazić zakład na duże straty finansowe, przestoje w pracy, a także potencjalne wypadki. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy pamiętać o okresowej inspekcji.

Jak to robić? Jeśli nasz zakład zajmuje się gałęzią przemysłu, w której stosuje się wysokie temperatury, kluczowym elementem okresowych inspekcji będą badania termowizyjne maszyn. Dzięki temu można bezdotykowo dokonać pomiaru temperatury ważnych elementów, sprawdzić, czy w którymś z nich nie ucieka ciepło, czy na przykład kontrolować stan i zużycie maszyny. Zastosowań kamery termowizyjnej jest naprawdę wiele.

Badania termowizyjne doskonale sprawdzają się również w przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym. Dzięki nim możemy kontrolować pracę silnika oraz innych elementów jak na przykład łożyska czy panewki. Prowadząc badania kamerą termowizyjną mamy możliwość oceny, czy w maszynie nie występują wycieki. To bardzo istotny instrument diagnostyczny, który może wykryć wiele awarii, ale także, jeśli będziemy wykonywać badania regularnie, ocenić ryzyko wystąpienia usterki, porównując dane z różnych okresów.

Kamera termowizyjna wykorzystywana jest nie tylko do maszyn już eksploatowanych, ale także w procesie kontroli jakości wytwarzania nowego sprzętu. Dzięki niej można ocenić sposób i poprawność wykonania maszyny – zwłaszcza, jeśli mamy porównanie z innymi egzemplarzami.

Dzięki stosowaniu badań termowizyjnych maszyn możemy otrzymać szereg korzyści, a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Regularne inspekcje pozwolą w porę wykryć awarie i uniknąć nie tylko kosztownych, ale także długotrwałych napraw, mogących mieć istotny wpływ na pracę całego zakładu. Choć, jak już zostało wspomniane, termowizja najczęściej stosowana jest w branżach wytwórstwa w wysokiej temperaturze, jak na przykład hutnictwo, szklarstwo czy zakłady rafineryjne, z powodzeniem można go stosować w innych gałęziach przemysłu.